Tato nepříjemná zdravotní komplikace může postihnout úplně každého. Zánět v ramenním kloubu se často označuje také artritida nebo kapsulitida. Veškeré tyto potíže spadají do tzv. syndromu bolestivého ramene. Jelikož je rameno poměrně složitým kloubem v těle, jsou jeho bolesti běžné nejen u sportovců, ale také u lidí se sedavým zaměstnáním.

Jen málokdo totiž má správné držení těla a v důsledku chyb, kterých se ve svém postoji dopouští, se může spustit zánět ramenního kloubu,ať už chronický nebo akutní. Zanítit se může nejen samotný kloub, ale třeba i přiléhající šlachy. Bolesti ramenního kloubu jsou velmi nepříjemné. Poradíme vám, jak je správně diagnostikovat a jak se jim včas vyhnout.

Zánět – nejčastější příčina bolesti ramene

Ramena často bolí vlivem zánětu. Nemusí se však přímo jednat o zánět ramenního kloubu. Velmi často jde i o zánět kloubních obalů, tíhového váčku a dalších částí ramene. Akutní i chronické potíže jsou velice nepříjemné a dochází k nim opakovaným přetěžováním ramen a především rotátorové manžety.

Změny v rameni lze odhalit nejen vyšetřením na lůžku, ale také rentgenovým vyšetřením, které je v této oblasti opravdu velmi spolehlivé. Jestliže chcete ověřit přítomnost zánětu v přilehlých tkáních (šlachách a svalech), pak je lepší navštívit ultrazvuk.

Pomoc při akutním a chronickém zánětu ramene

V případě akutních potíží s ramenem pomůže studený obklad. Postižený kloub je nezbytné udržovat v chladu. Teplo se naopak doporučuje při chronických potížích, které už chlad nemůže zmírnit. Výhodné také může být střídání tepla a chladu.

Důležité také je nechat postižený kloub odpočinout a regenerovat. Je proto nutné ho držet v klidu. Při masivním zánětu se doporučuje použití ortézy nebo celkové znehybnění. Zároveň byste měli omezit nošení a zvedání těžkých břemen.

Na ta si dejte pozor i tehdy, když máte ramena zdravá. Stačí totiž malé přetížení, které vám může přivodit velké komplikace. Dobré je tedy dbát na správné držení těla a na osvojení vhodných pohybových vzorců. Ty vám umožní se těmto problémům vyhnout.

Jak léčit bolestivý ramenní kloub

Mohou samozřejmě pomoci i různé protizánětlivé léky a masti nebo léky tlumící bolest. Většinou se tedy přistupuje ke konzervativní léčbě. Tu v případě neúspěchu nahrazuje chirurgický zákrok, při němž se provádí výměna ramenního kloubu. Není to však příliš obvyklé.

I po operaci je totiž nutná dostatečně dlouhá regenerace a fyzioterapie, aby tělo opět začalo správně fungovat. Ramena jsou také častým místem úrazů, které mohou rovněž vyvolat zánětlivou reakci. Během rehabilitace lze využít magnototerapii, laser nebo ultrazvuk. Kromě zánětu se u ramene můžeme setkat také s luxací, artrózou nebo nestabilitou kloubu.