Trápí vás bolest v kyčelním kloubu? Máte problémy s pohybem? Otéká vám kyčel? Pak se může jednat o zánět kyčelního kloubu nebo také o revmatoidní artritidu či o artrózu. Jaké jsou konkrétní příznaky těchto nemocí? Jak se zánět kyčelního kloubu projevuje? Jaké jsou možnosti léčby?

Onemocnění kyčelního kloubu nejsou v naší společnosti ojedinělá. K nejčastějším nemocem kyčlů patří artróza a revmatoidní artritida. Artróza je degenerativní onemocnění, které napadá chrupavky, ničí je, což ztěžuje pacientům pohyb. Pro artrózu stejně jako pro revmatoidní artritidu je typická bolest, ztuhlost kloubů, popřípadě otoky. Další možností onemocnění kloubů je infekční zánět, který způsobují bakterie a viry.

  • Zánětlivá onemocnění kyčelního kloubu
  • Neinfekční:artróza a revmatoidní artritida
  • Infekční: bakteriální záněty, virové infekce

O jaký zánět kyčelního kloubu jde?

Konkrétní diagnózu by měl určit lékař, protože především revmatoidní artritida a artróza mohou být zaměněny – jejich projevy jsou dost podobné – bolest, ztuhlost kloubu po ránu, špatná a bolestivá hybnost, popřípadě i otoky.

  • Obecně lze říci, že artróza souvisí s věkem, ale není to vždy pravda, pokud i mladý člověk nepřiměřeně namáhá klouby, může se u něho rozvinout artróza i v brzkém věku. K dalším rizikovým faktorům u artrózy patří zvýšená nadváha (obezita).
  • Revmatoidní artritida se může rozvinout v každém věku, stejně tak jako infekční záněty kyčelního kloubu. Artritida je autoimunitní onemocnění, kdy bílé krvinky napadají i zdravou tkáň, dochází k jejímu poškozování, což způsobuje problémy při pohybu a bolest.
  • Infekční zánět kyčelního kloubu mohou způsobit bakterie, jako jsou například streptokoky. Někdy je kloubní tkáň napadena také viry (např. herpesvirus, virus hepatitidy B, arbovirus). Takové onemocnění se zpravidla objevuje po otevřeném zranění. Zánět se ale do kloubu může dostat i po operativním zákroku.