Trápí vás bolesti kolene? Ne vždy je nutná kompletní výměna kolenního kloubu. Je celá řada potíží, které nejsou způsobené přímo kolenním kloubem nebo které lze řešit i jinak než endoprotézou. Můžete totiž pociťovat i bolesti přilehlých svalů, šlach a úponů.

V koleni dále může probíhat akutní nebo chronický zánět, který je rovněž velmi bolestivý, ale ještě neznamená nutnost výměny celého kloubu. Když už se na operaci chystáte, rozhodně se není čeho bát. Výměny kolenních kloubů mají v Čechách i ve světě velkou historii a operace probíhají úspěšně.

Jak probíhá výměna kolenního kloubu

Výměna kolenního kloubu se označuje též jako totální endoprotéza, artroplastika nebo aloplastika kolenního kloubu. Dnes už se jedná poměrně o běžnou operaci a podstupují ji lidé v každém věku.

Výměna kolene totiž může být nutná v důsledku artrózy a tedy mechanického opotřebení během života. Můžete si však způsobit i takový úraz kolene, že se bez endoprotézy neobejdete. Celý kloub je při operaci nahrazen cizím materiálem. Hlavním úkolem endoprotézy je obnova anatomické osy dolní končetiny a zlepšení její funkce, zajištění stability kloubu a také odstranění bolesti, která je hlavním problémem většiny pacientů.

Nový kolenní kloub vám umožní vrátit se zpět do aktivního života. Ačkoliv byste ho neměli přetěžovat, jelikož nadměrným zatížením zkracujete jeho životnost a vystavujete se riziku další operace, hýbat se s ním určitě můžete. S novým kolenním kloubem pocítíte výraznou úlevu. I po této operaci je však nezbytná rehabilitace, kde vás rozhýbou a naučí správně chodit, abyste své koleno zbytečně více nezatěžovali.

Jak se vyrábí moderní endoprotéza

Endoprotézy se dnes nejčastěji vyrábějí z kovových nebo keramických femorálních komponentů a tibiálních polyetylenových vložek. Jejich životnost je velice individuální, zpravidla ale přesahuje 10 let života. V praxi se endoprotézy využívají přibližně od 80. let 20. století. Není to sice dlouhá doba, v jejich vývoji byl od počátku ale zaznamenán opravdu značný pokrok.

Nezbytná operace

Jestliže je porušena funkce kloubů nebo kloub způsobuje velké bolesti a konzervativní léčba nezabírá, tak je výměna kolenního kloubu často jediným možným řešením. Operace je rychlá s následnou rekonvalescencí v řádu několika měsíců.

Po operaci samozřejmě mohou vzniknout komplikace, s nimiž by však měl pacient předem počítat. Mohou být místní nebo celkové a mnoho z nich lze odbourat vhodnou rehabilitací. Možná je například i flebotrombóza nebo cévní mozková příhoda, jíž by se mělo předejít předoperačním vyšetřením.

Rehabilitace po výměně kolene

Rehabilitace by měla následovat ihned po operaci. Co nejrychleji je totiž nutné obnovit porušenou funkci kloubu. Rehabilitace zahrnuje speciální fyzioterapii a cvičení, přispívající ke zvyšování rozsahu pohybu v kolenním kloubu. Jejím cílem je dosáhnout maximální extenze a minimální flexe alespoň v úhlu 90°. Dále je nezbytné posílit oslabené svalové skupiny. Chůze je možná již druhý den po operaci.