Máte poškozený kyčelní nebo kolenní kloub? Doporučil vám lékař totální endoprotézu? Co operace obnáší? Jak probíhá? Z čeho je náhrada kloubu vyrobena? Kdy se k totální endoprotéze přistupuje?

Onemocnění kloubů, jako je artróza nebo artritida, nejsou v naší společnosti výjimečné. Jestliže je kloub degenerativní změnou nebo zánětem natolik poškozen, že nemocnému komplikuje život, znemožňuje pohyb a trápí ho nesnesitelné bolesti, lékař zpravidla doporučí náhradu kloubu. Ta může být částečná nebo úplná – v takovém případě pak hovoříme o totální endoprotéze.

Totální endoprotéza kyčelního kloubu

Nejčastěji je totální endoprotéza využívána při náhradě kyčelního kloubu. Ten patří k nejvíce namáhaným kloubům v těle. Totální endoprotéza představuje umělou náhradu kloubu a operaci denně podstupují stovky až tisíce lidí po celém světě. Kloubní hlavice se vyrábí zpravidla z kovu (titanu), využívá se také keramický materiál nebo umělá hmota polyetylén.

Protože se endoprotéza tzv. cementuje k horní části stehenní kosti, říká se jí cementovaná náhrada. Vydrží asi deset až patnáct let (záleží na opotřebování). Další možností je modernější necementová metoda totální endoprotézy, kloubní hlavice se upevňuje bez použití cementu a zaručena je dlouhá životnost.

Totální endoprotéza kolene

Umělá náhrada kolenního kloubu je další častou operací. K totální endoprotéze se přistupuje, pokud je kloub nenávratně poškozen v souvislosti s kloubní chorobou nebo je extrémně opotřebován.

Kolenní náhrady se zpravidla vyrábějí z kovu – jde o slitinu kobaltu, molybdenu a chrómu. Setkat se ale můžeme i s umělohmotnou endoprotézou. Endoprotéza může být do kolene upevněna podobně jako v případě náhrady kyčle cementovanou metodou. Jde o postup, kdy je pro upevnění endoprotézy použit kostní cement. Necementovaná endoprotéza je upevněna přirozenou aktivitou kostních buněk, které do kloubní náhrady „prorůstají.“