Revmatoidní artritidaBolí vás klouby? Máte je nateklé? Potýkáte se s pocitem ztuhlosti po ránu? Pak je možné, že trpíte revmatoidní artritidou. Jaké jsou příznaky tohoto onemocnění? Jak probíhá? Jaké jsou možnosti léčby?

Že není revma nic příjemného, věděl i voják Švejk, který si léčil bolavá kolena opodeldokem. Současná medicína samozřejmě pokročila, ovšem dosud nejsou zcela jasné příčiny revmatoidní artritidy – bolestivého a zánětlivého onemocnění kloubů.

Co je revmatoidní artritida?

Jde o zánětlivé onemocnění kloubů, které se může rozvinout v každém věku. Zpravidla se objevuje mezi 22 a 55 věkem a postupně se rozvíjí a zhoršuje. Zpočátku může pacient pociťovat bolest při námaze kloubů a lehkou zatuhlost. S postupem doby se bolest i zatuhlost zhoršují, objevují se otoky.

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém začne napadat i zdravé tkáně v těle. Příčiny onemocnění nejsou ještě zcela objasněny – známé je, že podobné chování způsobuje neznámý antigen. Zasaženy jsou měkké tkáně kloubu (šlachy, svaly).

Jde o vážné onemocnění, které jednak znepříjemňuje pacientům běžné fungování, omezuje jejich pohyblivost, a zároveň i zkracuje jejich délku života asi o šest až sedm let.

Příznaky revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida může být často zaměňována s dalším onemocněním kloubů, kterým je artróza – také při ní pacient pociťuje bolest a ranní ztuhlost kloubů, klouby natékají apod. K dalším příznakům revmatoidní artritidy patří deformace kloubů, lesklá kůže na prstech, může se objevit hubnutí nebo zvýšená únava.

Jak se léčí revmatoidní artritida?

Při léčbě revmatoidní artritidy jsou důležité pilulky. Jde především o nesteroidní antirevmatika, používají se ale také léky na bázi kortikoidů. Poslední dobou je také typická tzv. biologická léčba, kdy se používají léky vyrobené genetickým inženýrstvím. Tato léčba pozitivně ovlivňuje stav pacientů, umožňuje jim déle setrvat v běžném životě.Ještě žádný komentář.

Ještě žádné trackbacky.