Revmatická horečka je známé onemocnění, k jehož vzniku vede celá řada rizikových faktorů. V aktuálním článku vám představíme možnosti prevence revmatické horečky, její příznaky a projevy, abyste si ji mohli sami diagnostikovat a včas jít k lékaři. Revmatická horečka je následnou komplikací především u špatně léčené nebo přechozené streptokokové angíny.

Dnes je v moderním světě revmatická horečka již téměř vymýcená a objevuje se tu jenom velmi vzácně, a to díky užívání antibiotik, která streptokokovou infekci spolehlivě vyléčí. Problémem však zůstává v rozvojových zemích. U nás její příznaky mohou pocítit starší generace lidí, pokud trpěly angínou v době, kdy se ještě antibiotika nepodávala tak běžně jako dnes.

Hlavní nebezpečí revmatické horečky

Nedoléčená nebo přechozená angína je velkým strašákem, o kterém se dnes často mluví. Nemocní proto mají často obavy z možných následků a raději si zajdou ke svému lékaři pro antibiotika. Ta by se měla užívat však jen v případech, kdy je to opravdu nezbytně nutné – například právě u streptokoka. Pokud vám je lékař předepíše na virové onemocnění, tak nejenže nezaberou, ale ještě pomáhají k vytváření rezistencí.

Jelikož angínami často trpí malé děti, může se revmatická horečka objevit právě u nich. Hlavní postiženou skupinou jsou tedy pacienti ve věku od 5 do 15 let. Proto pokud má vaše dítě bolesti v krku, svěřte jeho léčbu do rukou zkušeného praktického lékaře.

Poškození až selhání srdce

Revmatická horečka může způsobit závažné poškození srdce. Vyvolá totiž zánět osrdečníku nebo chlopní. Přispívá k rozvoji takzvané revmatické endokarditidy. Ta dokáže negativně ovlivnit srdeční činnost a v extrémním případě vést až k selhání srdce.

Na rozvoji revmatické horečky se může podílet nejen streptokokové onemocnění (konkrétně se jedná o streptokoka A), ale také dědičnost. Jestliže se revmatická horečka objevila u vás v rodině, může to znamenat, že pro ni existuje specifický gen, který zvyšuje předpoklady onemocnění.

Jak poznat revmatickou horečku

Jaké jsou hlavní příznaky revmatické horečky? Nemoc se projevuje velmi individuálně. První příznaky přicházejí přibližně po čtrnácti dnech po prodělané angíně. Jsou jimi celková únava organismu, horečka, vysoká bolestivost, otoky a zarudnutí kloubů nebo citlivost. Obtíže týkající se kloubů se po těle často stěhují a šíří. Objevit se mohou také pocity silného bušení srdce nebo problémy s dýcháním spolu s bolestí na hrudi.

Jak se léčí revmatická horečka

Při revmatické horečce se užívají antibiotika a protizánětlivé léky, které mají za úkol zmírnit probíhající zánět v kloubech. Může se dávkovat například aspirin, jelikož má ve větším množství protizánětlivé účinky. Pomáhají také kortikosteroidy. Ty se však podávají až při větších komplikacích.

Přibližně po dobu pěti let se pacientům podávají injekce penicilinu. Při poškození srdce může léčba trvat i několik desítek let, jelikož se po vysazení antibiotik onemocnění často vrací. Během léčby je nezbytné dodržet klid, a to až po dobu několika měsíců.