Revmatická artritida je onemocnění kloubů a často je zaměňována s jinou kloubní chorobou – revmatoidní artritidou. Jaké jsou příznaky revmatické artritidy? Jak nemoc probíhá? Jaké jsou možnosti léčby?

Příznaky revmatické artritidy jsou podobné jako při onemocnění revmatoidní artritidou, případně artrózou. Pacient se setkává se bolestí kloubů, trápí ho ztuhlost po ránu, klouby mohou natékat.

Jak vzniká revmatická artritida?

Na rozdíl od revmatoidní artritidy jsou příčiny revmatické artritidy objasněny. Zpravidla se objevuje po některé z bakteriálních infekcí – například po streptokokové angíně, pokud není vhodně zaléčena antibiotiky.

Revmatická artritida přichází jako součást tzv. sterilních následků a kromě kloubů (revmatická artritida) postihuje také srdce (revmatická horečka), nervový systém nebo ledviny.

Další druhy artritidy

Kromě revmatické artritidy se setkáváme také s revmatoidní artritidou, což je kloubní onemocnění, které souvisí s imunitním systémem. Jde o stav, kdy imunitní systém napadá i v rámci sebeobrany organismu zdravou tkáň v oblasti kloubů. Ty jsou bolestivé, natékají, pacient má problém s pohybem.

Dalším druhem artritidy je dna. Toto onemocnění je metabolického původu a jde o zánětlivou chorobu, která napadá klouby. Příčinou je vysoká hladina kyseliny močové v krvi. Sůl z této kyseliny se ukládá v kloubech a způsobuje zánět. Jako prevence dny je doporučováno omezit konzumaci masa, vnitřností a luštěnin, jež jsou zdrojem purinů. Právě ty se podílí na zvyšování kyseliny močové v krvi.

Revmatickou artritidu začněte léčit

Zda se jedná skutečně o onemocnění revmatickou artritidou, vám řekne lékař. Ten zároveň vyloučí jiná kloubní onemocnění. Revmatická artritida je vážnou chorobou, která by měla být odborně léčena. Problémem je, že lidé ji často považují za nemoc související s věkem. To ale není zcela správné, protože revmatická artritida může propuknout v každém věku.

Součástí léčby revmatické artritidy je i cvičení. Jedná se o různé rehabilitace. Zařadit do svého plánu ale můžete také rozumné aerobní cvičení, které konzultujte s lékařem. Není tedy pravdou, že při revmatické artritidě je třeba nechat klouby jen odpočívat. Měli bychom se vyhnout jejich nadměrnému přetěžování, ale rozumné a vhodné cvičení jim prospěje.