Odlupuje se vám kůže na ploskách nohou nebo dlaních? Máte problémy s pohybem? Cítíte se unavení a máte zvýšenou teplotu? Prodělali jste před nějakou dobou infekční onemocnění? Pak je možné, že trpíte reaktivní artritidou. Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění? Jaké jsou možnosti léčby?

Reaktivní artritida je akutní neinfekční zánět kloubů (sterilní kloubní zánět), který se zpravidla objevuje po prodělaném infekčním onemocnění. Někdy se může nemoc objevit i bez předešlé infekční choroby. Onemocnění patří vedle revmatické a revmatoidní artritidy a artrózy k nejčastějším onemocněním kloubů.

Příčiny a projevy reaktivní artritidy

Kromě prodělaného infekčního onemocnění podmiňují vznik reaktivní artritidy také dědičné faktory. Podobně jako u revmatoidní artritidy jde v podstatě o onemocnění související s určitou poruchou imunity, kdy buňky zajišťující imunitu bojují proti zdravým buňkám vlastního organismu.

Reaktivní artritida není věkově omezena, projevit se může v každém věku, i když většinou napadá mladší muže i ženy. Projevuje se ztíženou pohyblivostí napadených kloubů, pacient se cítí unaven, trpí zvýšenou teplotou, pociťuje určitou zchvácenost.

Onemocnění se projevuje i řadou mimokloubních příznaků. Nejmarkantněšjím z nich je tzv. Reitereho triáda (nebo syndrom) – jedná se o kombinaci artritidy, konjunktivitidy a uretritidy. Typický je také zánět dvou sousedních prstových kloubů, objevuje se bolest v oblasti dolní části zad nebo hýždí.

Léčba reaktivní artrózy

Nemoc je léčitelná a zpravidla se uzdraví kolem 60 – 80 procent pacientů. K léčbě reaktivní artritidy se používají především nesteroidní antirevmatika, která jsou podávána minimálně po dobu tří měsíců. Jako doplněk léčby tohoto kloubního onemocnění se používají glukokortikoidy, jež jsou aplikovány přímo do postiženého kloubu.