Psoriatická artritida neboli také psoriáza je revmantické onemocnění, které má celou škálu příznaků. Ty jsou však snadno zaměnitelné i s jinou nemocí. Pokud je ale pociťujete, neměli byste váhat nad návštěvou svého praktického lékaře či jiného odborníka, který dokáže stanovit správnou diagnózu.

Psoriatická artritida chronicky postihuje klouby. Souvisí s lupénkou – odborně psoriázou. Ačkoliv je u lupénky v první řadě postižena pokožka nemocného člověka, až ve 40 % případů se může objevit i psoriatická artritida kloubů. S pomocí moderní medicíny je však dnes už možné průběh nemoci výrazně zpomalit nebo zcela zastavit.

Koho se týká psoriatická artritida

Ačkoliv o lupénce slyšíme poměrně často, stále se jedná o poměrně ojedinělé onemocnění. Lupénka se týká přibližně 1 až 3 % lidí z naší populace. Může se objevit kdykoliv během života. Nejčastěji ale postihuje mladistvé (je pro ni typické, že často propukne již v pubertě). Další ohroženou skupinou jsou lidé ve věku od 40 do 50 let. Nedá se říci, zda se nemoc týká více mužů nebo žen. Obě pohlaví postihuje poměrně rovnoměrně.

Jaké jsou možné příčiny lupénku

Příčina vzniku lupénky dosud nebyla zcela objasněna. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které poškozuje imunitní systém. Ten tak ztrácí schopnost rozlišení vlastních buněk a napadá je. V kůži nebo v kloubech vzniká chronický zánět.

Vznik lupénky a s ní i psoriatické artritidy může ovlivnit celá řada faktorů. Patří k nim například dědičnost, infekce dýchacích cest a ústní dutiny, cukrovka, dna, různá jaterní onemocnění a další chronické nemoci, stres, poranění kůže, užívání některých léků, negativní vlivy životního prostředí a hormonální výkyvy. Svůj podíl na rozvoji lupénky má také kouření nebo konzumace alkoholu.

V jaké podobě se rozvíjí psoriatická artritida

Psoriatická artritida může být podobná klasické revmatoidní artritidě. Jedná se onemocnění imunitního systému, při kterém vlastní buňky napadají kloubní výstelku. Následkem je zánětlivá reakce postiženého kloubu. Psoriatická artritida může napadat mezičlánkové klouby rukou či nohou a způsobovat dokonce i těžké deformity končetin. Závažná je také axiální forma artritidy, kdy jsou postiženy obratle a velké klouby.

Psoriatickou artritidu si můžete snadno splést s jinou artritidou i s dalšími onemocněními, majícími podobné příznaky. Mezi ty nejběžnější patří dna, septická artritida, revmatoidní artritida nebo reaktivní artritida. Je zaměnitelná také s Bechtěrevovou nemocí.

Diagnózu a vhodnou léčbu stanoví lékař

Jestliže pocítíte příznaky lupénky nebo psoriatické artritidy, měly byste navštívit svého praktického lékaře nebo specialistu. Dosud žádné laboratorní vyšetření ale přímo nedokáže ukázat na psoriatickou artritidu a její diagnostika může být tedy značně problematická. Přitom správná a včasná diagnóza zde zde opravdu klíčová a umožní vyhnout se závažnému poškození kloubů.