Léčba artrózy je velmi složitá. Ačkoliv se o artróze hovoří jako o nemoci, jedná se spíše o opotřebení kloubů, které již není možné vyléčit užíváním běžných léků. Existují však způsoby, jakými lze degeneraci kloubů zastavit nebo alespoň zpomalit.

Při artróze se také běžně užívají léky tlumící bolest, případně potlačující zánět (artritidu), který s artrózou často souvisí a mnohdy se objevuje také souběžně. Jako prevence se často doporučuje užívání různých doplňků stravy. Jejich účinky však v mnoha případech nejsou vědecky podloženy, takže je na uvážení každého, jak bude o své klouby pečovat.

Potravinové doplňky při léčbě artrózy

Doporučovaných potravinových doplňků, které můžete v případě artrózy vyzkoušet, se nabízí celá řada. Patří mezi ně i vitamíny – například vitamín C nebo E – využívající se též pro posílení imunitního systému. Spolu s nimi můžete vyzkoušet například zinek, rybí tuk (omega-3 mastné kyseliny) nebo niacin.

Na různorodé kloubní potíže se často doporučují také doplňky stravy s glukosaminem, chondroitinem nebo methylsulfonylmethanem (MSM). Jedná se o univerzální doplňky na bolesti kloubů, co mohou posloužit jako prevence. Artrózu však rozhodně nevyléčí. Některé doplňky mohou přispět k regeneraci chrupavky a ke tvorbě kolagenu.

Protizánětlivé léky, masti a léky tlumící bolest

Každý člověk, kterého trápí artróza, jistě dobře ví, jak toto onemocnění může být bolestivé. Lékaři proto často doporučují léky na bolest. Ty byste však neměli užívat dlouhodobě, jelikož tělo si na ně zvyká, mohou zatěžovat zažívání nebo játra.

To podobné platí i pro léky s protizánětlivými účinky. Doporučují se též různé masti, ať už s obsahem protizánětlivých látek, které se vstřebávají přes pokožku, tak s bylinnými výtažky. Vhodné jsou různé hřejivé a chladivé balzámy. Zde se vyplatí vyzkoušet a najít přípravek, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Další postupy jak vyléčit artrózu

Léčba artrózy zahrnuje pohybovou a fyzikální léčbu, probíhající nejčastěji pod vedením zkušeného fyzioterapeuta nebo rehabilitačního pracovníka. Potíže totiž mohou zmírnit i správně prováděné cviky, jelikož přispívají k regeneraci kloubů a chrupavek. Dále se dá uvažovat o magnetoterapii, elektroterapii nebo hydroterapii.

Zde už však záleží na doporučení vašeho lékaře. Pohyb mohou usnadnit také protetické pomůcky, jako jsou vložky do bot, ortézy nebo hole. Nemocný člověk by se také měl vyhnout sportům, které mu tyto problémy způsobují, věnovat se přiměřené fyzické aktivitě a případně i zhubnout, jelikož nadváha je také považována za nepříjemnou komplikaci artrózy.

Do popředí se dnes dostávají také moderní postupy, jimiž jsou léčba krevní plazmou z krevních destiček nebo transplantace chrupavky. Pokud je však kloub postižen už příliš, je nutné provést jeho výměnu. Současné umělé klouby mají dlouhou životnost a zajistí vám kvalitní život téměř bez omezení.