Koxartróza kyčelního kloubu je odborný termín, pod nímž se neskrývá nic jiného než artróza kyčle. Jedná se o degenerativní onemocnění, jehož příčiny vzniku se dají rozdělit na primární a sekundární. Koxartróza kyčelního kloubu je velmi bolestivé onemocnění, které se svým průběhem dá však snadno zaměnit i s dalšími poruchami kyčle a okolních svalů.

Při artróze je velmi důležité její včasné odhalení. Při prvních bolestech tedy neváhejte navštívit lékaře nebo dobrého fyzioterapeuta. Oba by měli být schopni vaše problémy včas odhalit a navrhnout vhodnou terapii. Koxartróza kyčelního kloubu se neprojevuje pouze u aktivních lidí, kde je může být následkem úrazu či přetěžování, ale týká se i těch, kteří mají sedavé zaměstnání a žádnému aktivnímu pohybu se ve svém životě nevěnují.

Příčiny artrózy kyčle

V případě primárních příčin se nejčastěji uvažuje o genetice, jelikož některé problémy mohou být opravdu vrozené. Sekundární příčiny se rozvíjejí až v důsledku některého jiného onemocnění. Na vzniku koxartrózy kyčelního kloubu má svůj podíl například vývojová dysplazie a další příčiny, které vedou již v dětství k degenerativním změnám.

Během dospělosti se na vzniku artrózy může podílet prodělaný infekční zánět v této oblasti nebo zlomenina v oblasti hlavice stehenní kosti nebo poškození jamky kyčelního kloubu. Artróza se může rozvinout i vlivem přetěžování, které je způsobeno nejčastěji nadváhou pacienta.

Jak poznat koxartrózu kyčelního kloubu

Pro laika je velmi těžké toto onemocnění včas odhalit. Bolesti kyčelního kloubu totiž může způsobit mnoho různých nemocí. Pro bolest z důvodu artrózy je typické, že se projevuje v tříslech. Nejprve ji můžete pozorovat po zátěži nebo naopak před zátěží – například když se chcete rozejít. Pokud nemoc přešla do vážnějšího stádia, tak vás kyčel může bolet i v klidu.

V souvislosti s bolestivými stavy se dostavují pocity ztuhlosti a omezení pohyblivosti v kyčlích. Nejprve se projeví omezení při rotacích, při abdukci nebo addukci. Nakonec dochází k výraznému omezení ohnutí v kyčli a při těžkých stádiích ztuhnou pohyby v kyčelním kloubu nebo se zkrátí dolní končetiny. Na rentgenovém snímku je viditelná destrukce chrupavky, následovaná tvorbou nárůstků. V těžších případech dochází i k poškození samotného kloubu.

Možnosti léčby koxartrózy kyčelního kloubu

Většina lékařů prosazuje konzervativní léčbu. U pacienta je nutné upravit pohybové vzorce, s čímž vám pomůže dobrý fyzioterapeut. Také je nezbytné vynechat sporty, které způsobují nadměrné zatěžování kyčlí. Doporučuje se k nim jako alternativa plavání nebo cyklistika.

Jestliže trpíte nadváhou či obezitou, můžete svému tělu významně ulehčit, když shodíte přebytečná kila. Na bolesti se využívají analgetika a nesteroidní antirevmatika, která pomohou při tlumení zánětlivých reakcí. Kromě běžných léků je vhodné využití také různých mastí.

Při těžších formách artrózy kyčle už konzervativní léčba nepomáhá a je nutné přistoupit k totální endoprotéze kyčelního kloubu.