Onemocnění kloubu nejsou v naší společnosti výjimečná. Trápí vás bolesti kloubů? Nebo se chcete včas připravit na stáří a uchovat si dlouho hybnost kloubů? Jaké výživové přípravky byste měli užívat? Jak má vypadat vhodná kloubní výživa?

Stravování do velké míry souvisí nejen s tím, jak se cítíme, ale také s naším zdravotním stavem. Výživa ovlivňuje také kvalitu a stav našich kloubů. Pro správné a bezbolestivé fungování kloubů je důležitá chrupavka. Ta může z různých důvodů podléhat degenerativnímu onemocnění (artróza) nebo autoimunitní chorobě (revmatoidní artritida). Vhodná výživa přitom může být dobrou prevencí alespoň prvně jmenované nemoci.

Jídelníček a výživa pro klouby

Jako prevence kloubních nemocí je vhodné dodržovat zdravý a rozumný jídelníček, kterým se mj. vyhnete nadváze, což je jedna z příčiny artrózy. Do svého menu zařaďte ovoce a zeleninu, bílé maso, celozrnné pečivo. Pozor si dejte na sladkosti a tučné pokrmy.

Jednou týdně si dopřejte tučnější rybu (losos, tuňák), která je bohatá na Omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Ty najdete také v ořeších a semíncích. Důležité jsou vitamíny C, D a E, kolagenní peptidy a aminokyseliny, které stimulují tvorbu bílkoviny kolagenu – ten je důležitý pro dobrý stav chrupavky, proto ho najdete v řadě potravinových doplňků.

Doplňky výživy pro klouby

Když přijdete do lékárny a zeptáte se po doplňku výživy pro klouby, dostanete na výběr řadu kapslí. Jejich základní funkcí je výživa kloubní chrupavky a ochrana kloubu. Většina z nich obsahuje kolagen – důležitou bílkovinu v lidském těle. Kolagen je např. součástí Colafitu.

Pro dobrý stav chrupavky a kloubu doporučují lékaři také látku známou jako chondroitin sulfát. Jde o polysacharid, který může být součástí léčby artrózy. Najdete ho například ve výživových doplňcích Artryn nebo Celadrink. Další látkou, která je prospěšná chrupavkám, je glukosami sulfát, jenž e součástí např. přípravku Arthrorevital Complex.