Někdy dospěje onemocnění kloubu do takového stádia, že již pacient není schopen pohybu, bolest je veliká. V takovém případě může lékař doporučit kloubní náhradu. Jsou kloubní náhrady řešením i pro vás? Jaké materiály se pro kloubní náhrady používají?

Kloubní náhradou je možné nahradit zejména kyčelní, kolenní, ramenní nebo loketní kloub. Občas se můžeme setkat také s náhradami drobnějších kloubů v lidském těle, jako jsou například klouby na rukou.

Endoprotéza může být i částečná

Kloubní náhrady neboli endoprotézy se zpravidla vyrábí z titanu. Hlavice kloubů mohou být také keramické. Není vždy nutné vyměnit celý kloub, proto se někdy používají pouze částečné kloubní náhrady, kde se vymění jen poškozená část kloubu. Výjimkou ale nejsou ani endoprotézy úplné.

Kdy je třeba kloub vyměnit?

Dobu, kdy je vhodné přistoupit ke kloubní náhradě, by měl pacientovi doporučit lékař. Zpravidla jde o stav, kdy je již kloub značně poškozen (u artrózy jde o třetí nebo čtvrtý stupeň). Pacient si zpravidla stěžuje na velké bolesti, pohyb se stává nesnesitelným a komplikovaným. Kloub je oteklý, objevuje se v něm tekutina (výpotek). Dalším důvodem pro výměnu kloubu může být úraz, kdy byl kloub poškozen.

Jak probíhá kloubní výměna?

Kloubní výměna probíhá za celkové nebo částečné anestezie. Jde o relativně složitou operaci, která se může zkomplikovat především u starších lidí. Před samotnou operací proto musí pacienti absolvovat předoperační vyšetření a především u osob v pokročilejším věku je stanoveno, zda mohou operaci podstoupit.

Po aplikaci kloubní náhrady je nutná rehabilitace, která může být zahájena již před samotnou operací. Součástí rekonvalescence může být také léčebný pobyt v lázních.

Jak dlouho po operaci kloubní náhrada vydrží je individuální – záleží na fyzické aktivitě i váze každého pacienta.