Gonartróza je odborný název pro onemocnění zvané osteoartróza kolenního kloubu. Při ní v kloubech probíhají nezánětlivé degenerativní změny. Dochází k nadměrnému opotřebování chrupavky, vzniká subchondrální skleróza, výrůstky a mění se synovie vazů a svalů. Onemocnění je velmi nepříjemné a bolestivé.

Kromě samotné bolesti způsobuje také značné omezení pohybu a osovou deformitu. Gonartróza je relativně častá v naší populaci, jelikož koleno se řadí k nejvíce zatěžovaným a namáhaným kloubům v těle. Při chůzi je zatěžováno několikanásobkem naší hmotnosti. Ještě k většímu zatížení pak dochází například při chůzi po schodech nebo třeba při běhu.

Příčiny a projevy gonartrózy

Osteoartróza kolenního kloubu vzniká z mnoha důvodů. Její příčiny vzniku lze rozdělit na primární a sekundární. Mezi primární faktory patří například dědičnost, lokální mechanické problémy nebo chronické přetížení. Ze sekundárního pohledu vzniká gonartróza následkem traumat a zánětlivých onemocnění.

Jak se gonartróza projevuje? Typická je pro ni bolest kolenního kloubu, která se objevuje přímo v místě postižení. Běžně se dostavuje jako bolest po zátěži nebo naopak na začátku pohybu, než se tělo zahřeje. Jestliže se ale tento stav neřeší, často se přidává i klidová bolest, která postiženého může i v noci budit ze spánku. Dalšími projevy jsou ranní ztuhlost nebo zmenšování rozsahu pohybu v kloubu.

Diagnózu stanoví praktický lékař nebo ortoped

Gonartrózu je schopen objevit lékař. Vzniká zde totiž typická deformita a v jejím místě se uvolňuje vazový aparát. Pokud se potíže včas neléčí, může dojít i k mnohem závažnějším komplikacím. Lékař si nechá zhotovit rentgenový snímek. Z něj je patrné zmenšení kloubní štěrbiny i změny kostí.

Konzervativní terapie při léčbě gonartrózy

Lékař vás většinou neodešle ihned na operaci. Nejprve se pokusí vyléčit problémy konzervativním způsobem. Ten zahrnuje například redukci váhy, pokud trpíte nadváhou či obezitou. Dále jsou důležité rehabilitace nebo se volí také chůze s ortézou.

Tyto postupy se kombinují s aplikací analgetických a protizánětlivých léků a mastí. Mohou být také podávány kortikosteroidy, které jsou však účinné především v začátcích nemoci. V pokročilé fázi postižení již příliš mnoho nezmůžou. S jejich aplikací se pojí jenom minimum nežádoucích účinků.

Operativní léčba

Jestliže konzervativní léčba osteoartrózy kolenního kloubu není účinná, může být využita artroskopie, níž se ošetří postižený kloub. Ve vážnějších případech (při totální destrukci povrchů ve více částech kloubu) je již často nutná endoprotéza celého kloubu. Pak může pacient fungovat již téměř bez omezení. Dnes se využívají stále modernější kloubní náhrady z lepších materiálů. Doba jejich životnosti tak významně přesahuje i 10 let.