Dnavá artritida je způsobená závažným onemocněním kloubů s názvem dna (podagra, pakostnice nebo odborně arthristis uratica). Dna je projevem poruchy metabolismu purinů, což vede ke hromadění kyseliny močové v kloubech. Ta způsobuje zánětlivé reakce a degenerativní změny.

Dnu můžeme rozdělit na primární a sekundární. Zatímco ta primární je sama o sobě nemocí, týkající se mužů i žen, tak ta sekundární se spojuje s některým dalším onemocněním. Rozlišuje se akutní a chronická dna, stejně jako akutní dnavá a chronická dnavá artritida. V tomto článku si obě postižení blíže specifikujeme a poradíme vám, jak řešit komplikace tohoto onemocnění.

Akutní dnavá artritida

Akutní artritida se spojuje s opakujícími záchvaty, které z ničeho nic mohou postihnout i jinak zdravého člověka. Nejčastěji je její příčinou velká námaha nebo dietní chyba. Po odeznění záchvatu v kloubech nezůstávají žádné výrazné změny. Jestliže se však stavy příliš často opakují, přechází akutní dnavá artritida v artritidu chronickou, která již má negativní účinky na organismus.

Akutní dnavá artritida je rovněž způsobená kyselinou močovou, která se usazuje v synoviální membráně a tekutině. Podílí se na produkci kolagenázy, poškozující zdravou chrupavku. Přispívá k uvolnění volných radikálů a lytických enzymů. Chrupavka se tedy ničí a dané látky způsobují v kloubech zánětlivé reakce.

Příznaky jako při jiném zánětu

Jak poznat akutní dnovou artritidu? Postižený kloub je oteklý, silně bolestivý a kůže nad ním je zarudlá a teplá. Nejčastěji se jedná o metatarzofalangový kloub palce nohy. V kloubní dutině se nachází kyselina močová. Dalšími související příznaky jsou horečka, leukocytóza, zvýšené hodnoty FW a CRP. I ty tedy ukazují na přítomnost zánětu. Doba trvání akutní dnavé artritidy činí maximálně 14 dnů.

Chronická dnavá artritida

Jak je uvedeno výše, akutní dnavá artritida může přejít v artritidu chronickou. To znamená, že v kloubech a v částech kostí vznikají tuhá ložiska s obsahem urátových krystalků. Nejčastěji jsou postiženy drobné klouby rukou a nohou, šlachy nebo třeba ušní boltce.

Jak léčit artritidu

Při akutních dnavých záchvatech se pacientům podávají běžně dostupné léky (například kolchicin, indometacin, ibuprofen nebo diklofenak). Lék vám předepíše praktický lékař, který zároveň stanoví vhodné dávkování.

U chronických obtíží většinou podávání samotných léků nestačí. Je nezbytné upravit jídelníček a vyhnout se potravinám bohatým na puriny. Dále se pacientům doporučuje omezit alkohol a pokud trpí nadváhou, tak snížit hmotnost.

Užívají se tzv. urikostatika nebo urikosurika. Jejich dávkování opět určí lékař. Jestliže máte podezření na dnu, neváhejte a objednejte se na prohlídku u svého praktického lékaře, který vaše obavy rozptýlí nebo potvrdí a přispěje k včasnému zahájení léčby.