Kyčelní kloub patří k nejvíce namáhaným kloubům našeho těla, protože musí nést v podstatě celou naši váhu. Pobolívá vás v kyčli? Co tato bolest předznamenává? Může se jednat o artrózu? Jaké jsou možnosti léčby?

Kyčelní kloub je během celého našeho života velice namáhán. Jde o nevětší kloub v těle, který nese celé naše tělo. Zátěž kyčelního kloubu se ještě zvyšuje, pokud trpíme nadváhou nebo nadměrně sportujeme.

Je bolest kyčelního kloubu artróza?

Ne vždy musí bolest kyčelního kloubu předznamenávat artrózu, ačkoli jedním z příznaků artrózy – degenerativního onemocnění chrupavky – je právě bolest. Příčinou bolesti kyčle může být právě nadměrná fyzická námaha nebo obezita. Konečnou diagnostiku by měl ale stanovit lékař.

Kromě artrózy může bolest kyčelního kloubu předznamenávat také další onemocnění, například vrozenou dysplazii kloubu, popřípadě aseptickou nekrózu kloubní hlavice, která se objevuje zejména u mladých lidí.

Jak se zbavit bolesti v kyčli?

Ze všeho nejdřív byste se měli vydat k lékaři, který určí přesnou diagnostiku a vy budete mít jistotu, zda se jedná nebo nejedná o některou z nemocí, jež kyčelní klouby postihuje. Pokud bolest kyčelního kloubu souvisí s vaší nadváhou, je třeba začít držet redukční dietu. Je vhodné hubnout postupně a zdravě.

Pro léčbu bolesti kyčelního kloubu jsou vhodné také rehabilitace různé vodoléčebné procedury a pobyty v lázních. Pokud bolest v kyčli souvisí s artrózou, může vám lékař předepsat pilulky, které pozitivně působí na chrupavku (tzv. chondroprotektiva). Do své stravy také zahrňte ryby a ořechy, jež jsou bohaté na Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jež jsou důležité pro zdravou chrupavku.

Do svého léčebného plánu můžete zahrnout i vitamíny v kapslích a další výživové doplňky pro zlepšení stavu chrupavky, jako je například vitamín E a vitamín D. Někteří odborníci doporučují také šťávu z Aloe vera, která pozitivně působí na kloubní chrupavky.