Bolí vás klouby na rukou? Otékají vám ruce? Dělá vám problém běžná činnost rukou? Co bolest kloubu na rukou znamená? Může se jednat o revmatoidní artritidu?

Bolest kloubů na rukou dokáže pěkně znepříjemnit život. Pohyby rukou jsou bolestivé, nepříjemné, navíc klouby mají tendenci otékat. Jestliže za sebou nemáte extrémní námahu rukou, je možné, že trpíte revmatoidní artritidou.

Bolest kloubů na rukou a artritida

Na rozdíl od artrózy není revmatoidní artritida degenerativní onemocnění, které souvisí především s opotřebením kloubů a se stářím. Jde v podstatě o autoimunitní onemocnění, kdy bílé krvinky napadají zdravou tkáň a způsobují zánět, čímž dochází k poškození samotného kloubu a bolesti.

Pro revmatoidní artritidu je typické, že pacient pociťuje ztuhlost kloubů zejména po ránu a chvilku mu trvá, než klouby na rukou rozhýbe. Bolest je pociťována zejména v kloubech na rukou, které jsou blízko dlaním nebo prstům a postižení většinou bývá symetrické.

Revmatoidní artritida může propuknout v každém věku – nejčastěji se objevuje mezi 22 a 55 rokem života. Bolestivé onemocnění kloubů na rukou nesouvisí se stářím, proto se s ním setkáváme i u mladších ročníků a zpravidla se s věkem zhoršuje.

Příčiny bolesti kloubů na rukou

Vědci a lékaři se zatím nedopátrali konkrétní příčiny revmatoidní artritidy. Není jasné, proč bílé krvinky, resp. imunitní systém těla začne napadat zdravou tkáň, dojde k poškození kloubů a bolest se stupňuje. Průběh revmatoidní artritidy je závažný, pacienti ztrácejí možnost běžného pohybu, není výjimkou, že nemohou naplno vykonávat své povolání.

Bolest kloubů může být i artrózou

Jestliže pociťujete bolest kloubů na rukou, nemusí hned jít o revmatoidní artritidu. Další možností je artróza. Jde o degenerativní bolestivé onemocnění kloubů, které nejčastěji postihuje kyčelní nebo kolenní kloub, ale ani klouby na rukou nejsou výjimkou. Příznaky artrózy i artritidy jsou podobné – bolest, ztížený pohyb, ztuhlost po ránu – a laik tedy těžko pozná rozdíl. Nutná je proto návštěva lékaře, který určí přesnou diagnostiku a doporučí vhodnou léčbu.