Artróza je častou příčinou bolestí ramen. Kromě samotného ramenního kloubu se v rameni nacházejí šlachy, svaly, vazy nebo kloubní pouzdra a je celá řada potíží, které se mohou v souvislosti s ramenem objevit. Nemusí to vždy být artróza.

Mnohdy se jedná o úrazové stavy, jako jsou zlomeniny, praskliny svalů, trhliny kloubního pouzdra nebo poškození struktur uvnitř kloubu. I tyto stavy však mohou mít podíl na rozvoji artrózy, týkající se pacientů především ve starším věku. Vlivem úrazu nebo svalových dysbalancí se u vás artróza může projevit i dříve a nepříjemně zkomplikovat váš život.

Jak se projevu artróza ramenního kloubu

Artróza v ramenním kloubu vzniká téměř bez příznaků, proto ji mnoho lidí objeví až pozdě, když už je rameno postižené a těžko se léčí. Téměř všichni pacienti si během artrózy stěžují na bolest ramene. Nejčastěji se jedná o lidi, kteří rameno nějakým způsobem přetěžují.

Často to jsou například sportovci nebo lidé s náročnou manuální prací. Nemůžeme však vyloučit ani lidi se sedavým zaměstnáním – pracovníky u počítače, v kancelářích nebo třeba řidiče z povolání. Ti problémy s rameny často ignorují a nechají je postupně vygradovat.

Artróza v rameni jako příčina opotřebení či úrazu

Artróza v rameni poukazuje na opotřebování kostní tkáně. Ta se následně tře o šlachy, nervy a další kosti a právě toto tření způsobuje onu nepříjemnou bolest. Artróze mnohdy předchází také artritida (akutní či chronický zánět ramenního kloubu) a ta může probíhat mnoho let téměř bez příznaků. Odhalíte ji až se vzrůstající bolestí a také s omezeným rozsahem v kloubu.

Často se zde objevuje také zamrzlé rameno – člověk tedy není schopen ním vůbec pohnout. Tehdy většina lidí odhalí problémy a zajde k lékaři. V případě artrózy je však už často pozdě, jelikož ramenní kloub je již poškozený. Artrózu ramene nelze zcela vyléčit. Je však možné potíže zmírnit a zabránit další degradaci kloubu a přilehlých tkání.

Léčba artrózy ramene

Jestliže patříte mezi lidi ohrožené artrózou ramenního kloubu, určitě dodržujte prevenci. Můžete vyzkoušet různé doplňky stravy, které slibují mnoho pozitivních účinků na vaše klouby, šlachy či kosti. Rameno zbytečně nepřetěžujte prováděním nevhodných pohybů. Dejte si především pozor na chyby v tréninku nebo při běžných činnostech či při přenášení těžkých břemen. Důležité je též pracovat na mobilitě ramen. Kvůli jejímu omezení můžete problémy odchytit již v samotném počátku.

Při léčbě artrózy ramene je preferován klid. Dále se podávají léky na zmírnění bolesti a příznaků zánětu. Může se jednat o léky užívané vnitřně v tabletách i o různé masti a krémy, které se aplikují přímo na postižené místo. Poté by měla následovat rehabilitace. Ta má za cíl obnovit hybnost ramenního kloubu a celkově napravit chybné držení těle, nejen samotných ramen.