Artróza může zasáhnout všechny klouby v těle, tedy i prsty na rukách. Zpočátku si ji třeba ani nevšimnete, v pozdějších stádiích ale může způsobit opravdu značné potíže s pohybovým aparátem. Artróza je jednou z nejčastějších příčin, která stojí za problémy s prsty na rukou. Je proto důležité se snažit artróze předejít a když vás postihne, tak se ji snažit řešit.

Možnosti léčby jsou zde velice variabilní, bohužel ne všechny způsoby jsou účinné. Je proto na každém, aby vyzkoušel, zda u něj nějaký z nabízených postupů bude mít úspěch. Sami si však při artróze můžete pomoci speciálními cviky a masáží, která je snadno proveditelná i v domácích podmínkách.

Jak poznáte artrózu prstů na rukách

Často skloňovaným termínem je artróza drobných kloubů, která postihuje i klouby prstů na rukách. Jedná se o zánětlivé a degenerativní onemocnění. Trvale poškozuje nejen samotné klouby, ale mnohdy zasahuje též do chrupavek prstů.

Artróza se dá odhalit relativně snadno. Jejími projevy jsou ztuhlost, otok, hrbolky na postižených kloubech, které výrazně zhoršují schopnost uchopení předmětů nebo celkově hmatovou orientaci. Cvičení dlaní a prstů je proto základní prevencí, která vám pomůže artróze předejít, zlepšit její stav nebo zabránit zhoršení.

Risartróza a erozivní artróza

V případě zasažení pouze malých okrajových kloubů na ruce se nemoc označuje jako risartróza. Dejte si pozor na její otoky. Ty jsou sice často nebolestivé, mohou však vytvořit tuhý uzel ve svalu, který je později těžko řešitelný. Známkou artrózy je také nepříjemné mravenčení a to je i jednou z příčin zhoršených motorických schopností.

Erozivní artróza má mnohem rychlejší a dramatičtější průběh, jelikož jsou u ní přítomny také známky zánětu, které se podílejí na vzniku deformací kloubů na rukách. Tento problém se týká především žen ve středním věku, trpících například již revmatoidní artritidou, jelikož kvůli ní mají sklon i k artróze. Potíže se mohou náhle zhoršovat. Pro artrózu je typické i jejich vymizení a následné obnovení.

Procvičení dlaní a prstů

Správnými cviky dosáhnete požadovaného uvolnění svých rukou. Jestliže si sami nejste jisti, jak máte cvičení provádět, určitě doporučujeme navštívit fyzioterapeuta, který vám ukáže vhodné cviky na míru vašim potížím. Vynikající jsou například reflexní masáže nebo používání masážních míčků s drobnými výstupky – ty rovněž dokážou přispět k uvolnění horních končetin.

Lze artrózu vyléčit?

Léčba artrózy je dnes poměrně složitá. V praxi se využívají různé postupy, jako například magnetoterapie, elektroterapie nebo hydroterapie. Lékařem může být doporučena také akupunktura nebo léčba ultrazvukem – ta se podílí zejména na snížení bolestivosti.

Léčba obvykle probíhá během několika let a jejím hlavním cílem je obnovit maximální rozsah v kloubech, minimalizovat bolest a zabránit zhoršení stavu. Na artrózu u prstů na rukách se často využívají také analgetika tlumící bolest.