Problémy se zády trápí v současném světě čím dál více lidí. Bolí vás páteř? Máte problémy s pohybem? Pak je možné, že trpíte artrózou páteře. Jaké jsou příznaky tohoto onemocnění? Jaké jsou možnosti léčby?

Artróza páteře je degenerativní a bolestivé onemocnění, které postihuje obratle a meziobratlové ploténky. Zasáhnout může také kořenové nervy. Artróza postihuje nejprve chrupavky, které jsou důležitou součástí pohybového aparátu.

Artróza nejčastěji postihuje velké klouby v těle (kolenní, kyčelní), výjimkou ale není ani artróza rukou nebo artróza páteře, která je bolestivá a komplikuje pohyb. Pro artrózu páteře používají lékaři také odborný výraz spondylartróza nebo deformující spondylóza. Jak již název napovídá, když se onemocnění neléčí, dochází k deformaci páteře, omezování pohybu a dalším zdravotním komplikacím.

Příznaky a příčiny artrózy páteře

K hlavním příznakům artrózy páteře patří bolesti v oblasti páteře (dočtěte se více o bolesti zad), problémy při pohybu, bolest se stupňuje při vyšší zátěži. Konkrétní diagnózu by měl stanovit lékař. Pokud tedy máte pocit, že trpíte artrózou páteře, navštivte ordinaci. Diagnóza je zpravidla stanovena pomocí rentgenu.

Příčiny artrózy páteře mohou být různé – jde jednak o věk a stárnutí páteře, další příčinou může být nadměrná hmotnost, prodělaný zánět nebo operace. Konkrétní příčinu by měl specifikovat lékař.

Léčba artrózy páteře

Při léčbě artrózy páteře je doporučována vhodná rehabilitace a cvičení, které by mělo být pravidelné a mělo by se zaměřovat na postiženou část páteře (bederní apod.). Dále je možné absolvovat léčebné procedury v lázních, které jsou vhodné i při dalších typech artrózy.

Klasickou léčbu je vhodné doplnit změnou jídelníčku. Zařaďte především potraviny bohaté na Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které najdete v rybách (tuňák, losos), v ořechách, ve slunečnicovém semínku a celozrnném pečivu.