Bolí vás v oblasti kyčlí? Máte problém vstát ráno z postele a chvilku vám trvá, než se rozhýbete? Pociťujete bolest při větší námaze? Pak je možné, že trpíte artrózou kyčelního kloubu. Jaké jsou její příčiny a příznak? Jak je možné postižený kyčelní kloub léčit?

Artróza je bolestivé a degenerativní onemocnění kloubu, které postihuje především velké klouby v těle, jako je právě kyčelní kloub. Prvotně je postižena chrupavka kloubu, která zajišťuje bezproblémový pohyb kloubu v kloubní jamce. Tím, jak se chrupavka drolí a opotřebovává a kloub dosedá přímo do jamky, stává se pohyb bolestivý a pacient pociťuje typickou ztuhlost.

Příznaky artrózy kyčelního kloubu

Artróza má řadu příznaků, které se mění v průběhu vývoje onemocnění a jeho stádia. Při postižení kyčelního kloubu pociťuje pacient ztuhlost a bolest, která je typická především při zvýšené námaze – například chůze do schodů a podobně.

Společně s rozvojem artrózy kyčelního kloubu se bolest stupňuje. Chůze je namáhavá, ztuhlost se zvyšuje. Pro artrózu kyčelního kloubu je také typické kulhání, na pacientovi je patrné, že mu pohyb dělá problémy.

Jaké jsou příčiny artrózy kyčle

Artróza souvisí především s věkem. Zpravidla postihuje starší ročníky. Příčiny artrózy kyčelního kloubu jsou různé. Patří mezi ně především nadváha, protože klouby musí nést větší váhu a tím jsou více namáhány. Léčba artrózy kyčelního kloubu by proto měla zahrnovat také úbytek váhy, jestliže je lékařem označena za jednu z hlavních příčin.

K dalším příčinám artrózy kyčelního kloubu patří nadměrné zatěžování pohybového aparátu (přehnané sportování nebo fyzická námaha). Artróza kyčelního kloubu také postihuje více ženy než muže.

Léčba artrózy kyčelního kloubu

Kromě snížení nadváhy, je důležitá rehabilitace zaměřená na oblasti kyčlí. Pravidelné cvičení pomáhá udržovat svalovou hmotu, což zlepšuje pacientův stav. Pohyb ulehčují pacientovy také berle – použít se dají i sportovní hůlky. Lékař může předepsat i léky tlumící bolest nebo pilulky, které zlepšují stav chrupavky.