Artróza kolene patří k nejčastějším druhům artrózy. Jak se projevuje? Jaké jsou její příčiny? Jak je možné artrózu kolene léčit?

Artróza je bolestivé a degenerativní onemocnění kloubů, které napadá především velké klouby v těle. Často bývá postižen právě kloub kolenní. Při artróze kolene je nejprve napadena chrupavka a snižuje se pružnost kloubu, což způsobuje pohybové problémy, ranní ztuhlost, bolesti při chůzi a vyšší námaze kolena.

Příčiny artrózy kolene

Artróza je onemocnění, které postihuje především starší generaci, ale není výjimkou, že se s ní můžeme setkat také u mladších ročníků. Artróza kolene souvisí nejen s věkem, ale také se stupněm namáhání kolene. Rizikovým faktorem je přetěžování kolene, například při sportu nebo fyzické práci.

Další  příčinou rozvoje artrózy kolene může být nadváha nebo úraz. Svoji roli hraje také genetika, popřípadě rozvoj artrózy může souviset se zánětlivým onemocněním nebo operací kolene.

Příznaky artrózy kolene

Zpočátku si u artrózy kolene můžeme všimnout „vrzání“ v kloubu. K dalším příznakům patří problémy při pohybu – pacient pociťuje bolest, hůře se rozhýbává.

Když se nemoc rozvíjí, dochází k degeneraci kloubu, jsou postiženy sousední tkáně kloubu, okolí kolene je zarudlé, otéká. Nakonec vše může dojít až k úplné nehybnosti kolene.

Jak se léčí artróza kolene?

Při léčbě artrózy kolene se vychází ze stádia postižení. Většinou se využívá fyzioterapie nebo jiné rehabilitační metody. V případě pokročilejšího stádia může lékař naordinovat pilulky, například chondroprotektiva, které pozitivně působí na chrupavky.

Většinou se využívají také různé stahující obvazy, ortézy apod., které fixují oblast kolene. V pokročilém stádiu může lékař doporučit úplnou výměnu kolenního kloubu.