Artróza a její léčbaDiagnostikoval vám lékař artrózu? Nebo máte pocit, že trpíte příznaky artrózy a chcete si doma pomoci sami? Jaké jsou možnosti léčby artrózy? Jak tomuto onemocnění předcházet?

Léčba artrózy se odvíjí od místa postižení (kyčle, koleno, páteř apod.) a také od stádia onemocnění. Samoléčba není odborníky doporučována. Je vhodné navštívit lékaře, aby diagnostikoval artrózu (nejčastěji pomocí rentgenového snímku) a doporučil nejlepší možný způsob její léčby.

Klasická léčba artrózy

Zejména lehčí stádia artrózy jsou léčena rehabilitací, cvičením pod dohledem fyzioterapeut, popřípadě v lázních. Využívá se magnoterapie, elektroterapie, hydroterapie nebo léčba ultrazvukem.

Lékař může předepsat prášky, které tlumí bolest (analgetika) nebo pilulky, že mají pozitivní vliv na chrupavku. Využívají se také různé doplňky stravy, které mají ale smysl spíše v prevenci artrózy u starších osob, kde by věk mohl být jednou z hlavních příčin artrózy.

Využívají se chondroprotektiv, které zlepšují stav chrupavky (podporují tvorbu kolagenu), nebo nesteroidní antirevmatika. Ta se bohužel vyznačují i vedlejšími účinky.

Onemocněním také pomáhají různá stahovací obinadla nebo hole, které jim umožňují lépe a snáze se hýbat a omezují namáhání pohybového aparátu.

Chirurgická léčba artrózy

Jestliže dojde ke značnému postižení chrupavky a kloubu, může lékař doporučit chirurgickou léčbu artrózy, která spočívá například v tzv. výplachu kloubu, kdy se odstraní rozdrcené kousky chrupavky z kloubu. Další možností je náhrada poškozeného kloubu (endoprotéza), která připadá v úvahu u nejzazšího stádia onemocnění.

Správný jídelníček v léčbě pomáhá

Někdy je příčinou artrózy nadměrná váha. V takovém případě je redukce hmotnosti součástí léčby. Pacient by měl omezit nezdravé tuky, sladká jídla a nápoje. Konzumovat více ovoce a zeleniny, bílého masa, především ryb, které obsahují Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jež prospívají kloubním chrupavkám. Dále jsou doporučovány ořechy, celozrnné pečivo a různá semínka.Ještě žádný komentář.

Ještě žádné trackbacky.