Artritida příznakyArtritida je vedle artrózy jedno z nejrozšířenějších onemocnění kloubů. Jakou jsou příznaky artritidy? Jak se liší od artrózy?

Artritida i artróza mají podobné příznaky – alespoň zpočátku. Obě onemocnění kloubů jsou bolestivá. Bolest může být zpočátku nenápadná a rozvíjí se s postupem nemocí. Typická je rovněž ztuhlost kloubů po ráno. Pacientovi většinou chvíli trvá, než klouby rozhýbe. S postupem času a nemoci se u artritidy objevuje zduření, otoky kloubů a také jejich deformace.

Základní příznaky artritidy

  • bolest kloubů
  • ranní ztuhlost kloubů
  • otoky a zduření kloubů
  • deformace (pokřivení kloubů)
  • lesklá kůže na prstech

K dalším příznakům patří například hubnutí, zvýšená únava, může se objevit problém s očima (například zánět skléry).

S bolestí kloubů k lékaři

Protože je revmatoidní artritida vážné onemocnění, neměli bychom bolest kloubů podceňovat a v případě výše uvedených příznaků podstoupit lékařské vyšetření. Artritida je autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém pod vlivem neznámého antigenu napadá i zdravou tkáň v okolí kloubu.

Závažné je především proto, že o několik let (cca šest až sedm) zkracuje délku života postižených osob a v podstatě je i může vyřadit z běžného pracovního i společenského života. Vhodná léčba přitom může pacientovi prodloužit a zkvalitnit život.

Co podporuje vznik artritidy?

Artritida se může projevit v každém věku, nicméně vyšší věk riziko onemocnění zvyšuje, stejně tak jako zvýšená fyzická námaha. Artritida se může rozvinout také po streptokokovém onemocnění (např. i po „obyčejné“ angíně), pokud není zaléčeno antibiotiky. K rizikovým faktorům patří také zvýšená konzumace alkoholu i masa.

Jako prevence artritidy je vhodný zdravý a vyvážený jídelníček a také udržování optimální váhy. Nadváha pak může být jednou z příčin i zmiňované artrózy.Ještě žádný komentář.

Ještě žádné trackbacky.